Fem servir galetes per oferir els nostres serveis, optimitzar l'experiència d'ús de la nostra web i analitzar els hàbits de navegació dels nostres usuaris amb fins de millora i personalització dels nostres continguts i publicitat. Pot desactivar les cookies. En seguir navegant sense fer-ho, autoritza l'ús de les mateixes. Més informació sobre les cookies aquí

Genéricas

Les alteracions dermatològiques associades a fàrmacs són freqüents. Els factors que afecten l'aparició de toxicodèrmies són: edat, sexe, genètica del metabolisme del fàrmac, coinfecció amb virus i estat immunològic del pacient.

Clínicament podrem tenir una afectació cutània i/o sistèmica. A nivell cutani podem trobar-nos amb exantemes maculo-papulo-eritematosos, urticària /angioedema, eritrodèrmia (tota la pell vermella), exantemes fixos medicamentosos (màcules pigmentades en un lloc fix del cos que cada vegada que prenem aquest medicament apareixen de la mateixa manera), etc. Haurem de diagnosticar la morfologia de les lesions, haurem de fer una anàlisi exhaustiva de l'exposició a fàrmacs i la seva relació temporal amb la toxicodèrmia. És indispensable fer un diagnòstic diferencial amb altres entitats. En el cas de trobar el fàrmac causant de l'erupció i, en funció de la gravetat clínica, ha de ser eliminat o canviat per un altre.

T'atendrà
Dr. Antonio González

Dr. Antonio González

Dermatòleg